Uluslararası Orman Yangını Konferansı “Orman ve Ekonomi-Kamu Politikaları Paneli” 18 Mayıs 2023

Birincisi 1989 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Boston şehrinde düzenlenen International Wildland Fire Conference (IWFC)/Uluslararası Orman Yangını Konferansı (IWFC)’ nın Sekizincisi 16-19 Mayıs 2023 tarihlerinde Portekiz’ in Porto şehrinde organize edilmektedir.

Bu kapsamda 18 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 14:30-16:00 arasında Arquivo Room’da “FOREST AND ECONOMY – PUBLIC POLICIES- Orman ve Ekonomi-Kamu Politikaları” başlıklı bir oturum düzenlenecektir.

Hazırlanan bilgi notuna göre, “Pedro Lencart” moderatörlüğünde icra edilecek bu etkinlikte Wageningen Üniversitesinden Dr. JH (Jelle) Behagel “anahtar konuşmacı” olarak yer alacak.

Ardından üç panalist var. Bunlar;

1- Felibe Gonzalez- 1982-1996 yılları arasında İspanya Başbakanı olarak görev yapmış, halen “Felipe González Foundation” Başkanlığını yürütüyor. https://www.fundacionfelipegonzalez.org/

2- Maria do Céu Antunes- Minister of Agriculture and Food of Portekiz- https://www.portugal.gov.pt/en/gc23/ministries/agriculture-and-food

3- İsmail Belen-

Panelin ana konuları;

*Kırsal arazide sürdürülebilir bir şekilde yeni veya yenilenmiş ekonomik faaliyetler geliştirmek için teşvikler yaratan kamu politikaları.

* Birden fazla yetki alanı arasındaki boşluğu kapatan, toplulukları planlama sürecine yaklaştıran, ekonomik büyümeyi teşvik eden yönetişim modellerini teşvik eden politikalar;

* Ekonomi ve koruma nasıl bir araya getirilir.

Olası sorular;
▪ İklim krizi ve orman yangınları bağlamında tarım ve ormancılıkta ekonomik ve mali teşvikler nelerdir?
▪ Ekonomi ve koruma nasıl bir araya getirilir?
▪ Orman tarafından sağlanan doğrudan ve dolaylı ürün ve hizmetleri içeren, arazi sahibinin/yöneticinin gelirini ele alan kapsamlı bir model için kilit konular nelerdir?

Konsept notu:

Panelde esas itibariyle “Landscape Fire Governance Framework-Arazi/Peyzaj Yangını Yönetimi Çerçeve Belgesi” üzerinde görüşler beyan edilmesi bekleniyor.

Geleceğe GÖNDERiler

Geleceğin, kişilerin hayalleriyle ve yaptıklarıyla şekilleneceğinin farkındayız. Herhangi bir şeyi daha iyiye götüreceğine inandığınız bir düşünceniz mi var? Herhangi bir konuda yeni bir fikriniz mi var? “Buldum” dediğiniz bir şey mi icat ettiniz? Heyecanınızı yürekten paylaşıyoruz. “Geleceğe GÖNDERi”lerinizi bizimle paylaşın, destek olalım! Lütfen görüş ve önerilerinizi gonder.carfu@gmail.com eposta adresi ile bizimle paylaşın. Köşe Yazıları bölümünde yazı […]