BODAR Nursultan (Astana) Programı-30 Eylül 2019

BODAR Projesi Kazakistan ziyareti  29 Eylül 2019 tarihi itibari ile başlamıştır. Kırgızistan’ ın Bişkek şehrinden karayolu ile Kazakistan’ ın Almatı şehrine gelen OMO heyeti,oradan uçakla Astana‘ ya (yeni adı ile Nursultan)  geçmiş ve gece saat 23:50 civarında otele ulaşmıştır.

30 Eylül 2019 Pazartesi günü programı FAO Kazakistan Ofisini ziyaret ile başlayacaktır. Burada;

 • FAO adına yetkili görevli MR KAIRAT BALTABAEVICH NAZHMIDENOV (Investment Support Officer and Officer-in-Charge)
 • Kıdemli Program Görevlisi Mr. Dauren Oshakbayev, Senior Programme Officer, FEKAZ
 • “Orta Asya ve Türkiye’de Kuraklığa Meyilli Ve Tuzlanmadan Etkilenmiş Tarımsal Üretim Peyzajlarında Entegre Doğal Kaynak Yönetimi Projesi” Kazakistan Ulusal Proje Müdürü  Ms. Zhanyl Bozayeva, Interim National Project Manager of CACILM-2 Project, http://www.fao.org/in-action/cacilm-2/en/ile ilk görüşmeler yapılacaktır.

FAO Türkiye Ormancılık Programı Ulusal Koordinatörü Dr. Ahmet Şenyaz  ve Bakanlık Görevlisi Mr. Madi Nurpeisov (Chief Expert on Forestry and Protected Areas Management of the Committee for Forestry and Wildlife)  bu görüşmeye ve diğerlerine katılım sağlayacaktır.

30 Eylül Pazartesi günü öğleden sonra;

 • Ulusal Tarım Bilimi ve Eğitim Merkezi-National Agrarian Science and Educational Centre (NASEC) –http://nasec.kz/en (Burası Tarım Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olup,  üç eyalet tarım üniversitesini, 23 bilim ve eğitim enstitüsünü, deneme çitfliklerini vb koordine etmektedir.)
 • Kazakistan Ormancılık ve Agroforestry  Araştırma ve Bilim Merkezi-KAZAKH SCIENTIFIC RESEARCH INSTITUTE OF FORESTRY AND AGROFORESTRY- https://www.facebook.com/kazrifa/
 • Kazakistan Tarımsal Teknoloji Üniversitesi Ormancılık Bölümü akademisyenleri Saken Seifullin Kazakh Agrotechnical University (Forestry Department) http://kazatu.kz/en/ ile görüşmeler yapılacaktır.

Daha sonrası için T.C. Nursultan Büyükelçiliğinden randevu talep edilmiştir.

1 Ekim 2019 Salı günü ise aşağıdaki program takip edilecektir.

 • 10:00- 11.30 Kazakistan Ekoloji, Jeoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Ormancılık ve Yaban Hayatı Komitesi ile görüşme (Meeting with the Committee for Forestry and Wildlife of the Ministry of Ecology, Geology and Natural Resources of Kazakhstan Ministries` House, 8, Mangilik El Ave, Entryway#1, 2nd Floor)
 • 14.30-16.00 Kazakistan Tarım Bakanlığı Arazi Kaynakları Komitesi ve Arazi Kadastrosu Departmanı  ile görüşme (Meeting with the Committee for Land Resources Management of the Ministry of Agriculture of Kazakhstan and the Department on Land Cadastre of the State Corporation “Government for Citizens” Ministries` House, 8, Mangilik El Ave, Entryway#10)
 • 17.00-18.00  Kazakistan Özel Fidancılar Derneği ile görüşme Meeting with the Association of private nurseries of Kazakhstan “Orman” FAO Office 6/1, Kabanbay Batyr Ave

2 Ekim 2019 Çarşamba

 • 09:00 Ormancılık ve Yaban Hayatı Komitesine ait “Zhassyl Aimaq” bölgesinde arazi incelemesi (Field visit to “Zhassyl Aimaq” of the Committee for Forestry and Wildlife)
 • 14:30-16.00  Bakanlıkta Değerlendirme Toplantısı (Wrap up meeting with the Committee for Forestry and Wildlife of the Ministry of Ecology, Geology and Natural Resources of Kazakhstan)
 • 17:00-18:00  FAO Ofisinde Değerlendirme Toplantısı (Wrap up meeting with FAO Kazakhstan Office)

 

Kazakistan Hükumeti: https://www.government.kz/en/government/composition

Orman Genel Müdürlüğü Kazakistan Bilgi Notu: OGM-Kazakistan Bilgi Not113092019

 

Geleceğe GÖNDERiler

Geleceğin, kişilerin hayalleriyle ve yaptıklarıyla şekilleneceğinin farkındayız. Herhangi bir şeyi daha iyiye götüreceğine inandığınız bir düşünceniz mi var? Herhangi bir konuda yeni bir fikriniz mi var? “Buldum” dediğiniz bir şey mi icat ettiniz? Heyecanınızı yürekten paylaşıyoruz. “Geleceğe GÖNDERi”lerinizi bizimle paylaşın, destek olalım! Lütfen görüş ve önerilerinizi gonder.carfu@gmail.com eposta adresi ile bizimle paylaşın. Köşe Yazıları bölümünde yazı […]